Grafik Tasarım

Grafik Tasarım

grafik-tasarim-canpolat-ajans

İhtiyaçlarınızı tam tespit edip size özel tasarımlar sunuyoruz

Web Tasarım, sosyal medya, kitap kapağı, sinema afişi, reklamlar, billboard afişleri grafik tasarım ihtiyaçlarınızı tam tespit edip, dünyadaki son trend tasarımlardan ilham alarak yenilikçi çözümlerle sektörünüzde reklamınızı en iyi şekilde yapmanız için çalışıyoruz
grafik-tasarim-nedir-canpolat-ajans-grafik-tasarim

Grafik Tasarım Nedir?

Grafik tasarım, iletişimin görsel aktarımlarından biridir. Dilimize ‘çizge’ olarak uyarlanmıştır. İlk olarak MÖ 1400 senelerinde görülse de, matbaanın keşfiyle yaygınlaşmıştır. Modern yaşam sürecinde görselliğin önem kazanmasıyla sektörel bazlı talepte de artış olmuştur. Tasarım, amaçlanan hedef doğrultusunda bir olgu ortaya çıkartmak olarak tanımlanabilir. Hayal edilenin gerçeğe uyarlanıp somut hale getirilmesidir. Grafik tasarım ise, mesaj içeren, çeşitli video, resim ve çizim görsellerinin tasarlanıp hazırlanmasıdır. Grafikte, tasarlanan görüntü şemasının tasarım yüzeyiyle harmanlanmasıyla oluşturulur. Gün boyunca gördüğümüz birçok şey grafik programlarında yapılan tasarımlardan oluşmaktadır. Kitap kapağı, sinema afişi, reklamlar, billboard afişleri gibi birçok alanda kullanılır. Grafik tasarımlarında genellikle mesaj verme ve görsel tatmin amacı güdülmektedir. Belirli bir kesim ya da genel kitle hedef alınarak çalışma tamamlanır. Günümüzde alışveriş yaparken, cafe seçerken ya da tatil yerine karar verirken dahi görsel iletişim unsurlarına bakmaktayız. Görsel çekiciliği olan ürün ve hizmetler, sağlam bir tasarımı olmayan diğer seçeneklerden daha çok tercih edilmektedir. Potansiyel müşterilerin kalıcı hale getirilmesi estetik ve kaliteli sunumla mümkün olmaktadır. Hayatın her yerine uyarlanabilen grafik tasarım çalışmaları birçok farklı programla çeşitli alanlarla entegre edilebilir. Adobe Illustrator, Coreldraw, Vectr gibi programlarla farklı vektörel işlemler gerçekleştirilir. Logo, illüstrasyon, simge, video, animasyon gibi başlıca kullanımları bulunsa da, birçok alana uyarlanmaktadır.

Grafik Tasarım Neden Gereklidir?

Hayatın her alanında görsel iletişim sanatları yer almaktadır. Şirketler, firmalar, enstitü kuruluşları ve hatta kişisel sayfalar dahi kişilerin estetik algılarına hitap etmeyi amaçlar. Birincil iletişim ve reklam kanalları oluşturarak, kişilerle temas halinde olma sağlanır. Birçok işletmenin satış stratejilerinin büyük bir bölümünü AR-GE ve reklam hizmetleri oluşturmaktadır. Kaliteli ve temiz bir tasarımın güven duygusu aşıladığı bilinmektedir. Bu da daha fazla hizmet ve ürün talebini doğrudan etkilemektedir. Metin ve görsellerin organize edilerek, genel kitle algılarına hitap edecek şekilde koyulması gereklidir. Biçim, alan kullanımı, renk seçimi gibi görsel iletişim ürünlerinin doğru ve yerinde kullanılması önemlidir. Teknolojik bilgiyle yaratıcılığın harmanlanmasıyla grafik tasarım ürünleri elde edilir.

Grafik Tasarım Nasıl Yapılmalıdır?

Geçmiş dönemlerde metal levhalara işlenerek yapılan grafik tasarım yerini güncel dijital sistemlere bırakmıştır. Gelişen teknoloji ve alternatif grafik programlarıyla daha kaliteli ve yaratıcı fikirler üretilmektedir. Yüksek yazılımlı programlarla, grafik sürecinde karşılaşılan sorunlar uzman kişi tarafından hızlıca çözülebilmektedir. Kurumsal kimliği oluşturan öğeleri tek tek hesaplayıp resim bütünlüğünü sağlayarak proje tamamlanmalıdır.

Başarılı bir grafik tasarımı oluşturma için aşağıdaki gereklilikler uygulanmalıdır

 • Müşteri beklentileri göz önüne alınarak, kurumsal politikalar doğrultusunda tasarım oluşturulmalıdır.
 • İşi talep edenle sağlam iletişim kurularak, süreç boyunca bilgilendirilme yapılmalıdır.
 • Grafik tasarım uzmanının sanatsal ve yaratıcı yorumuyla çalışma planı oluşturup, eser ortaya çıkartılmalıdır.
 • Kurumsal kimlik oluşturma amaçlı talep edilen tasarımlarda, çarpıcı logo çalışmaları ortaya konulmalıdır. Küresel pazarda rakip firmalar tespit edilerek, en doğru görsel bütünleyici oluşturulmalıdır.
 • Kelimeleri kullanmaya gerek kalkmaksızın, yapılan tasarım ile vizyon ve misyon yansıtılmalıdır.
 • Sadece estetik öğeleri değil, kullanılacak yazı fontu, slogan ve renklerde doğru seçilmelidir.
 • Sanatsal dokunuşlarla çalışmalara ayrı bir boyut katılabilmelidir. Farklı manipülasyon zenginleştirmeleri kullanarak zarafet ve sanat birleştirilmelidir.
 • Tasarım öncesi benzer örneklere bakılarak, en özgün ve çarpıcı eserler ortaya konulmalıdır. İlgili sektörde farklılık yaratmak, sağlam bir grafik tasarımıyla mümkün olmaktadır.

  Bize Ulaşın

  Sizde profesyonel bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişim kurabilirsiniz

  × Nasıl Yardımcı Olabiliriz?