Web Tasarım

Web Tasarım Nedir?
Kişisel ya da kurumsal kimliğin görsele döküldüğü, internet sağlayıcıları tarafından görüntülenen sayfa tasarımlarıdır. Web tasarım, yaratıcı fikirlerin estetikle harmanlanarak grafiğe dönüştürülme sürecini içerir. Ülkemizde ve tüm dünyada, ulaşıma açık olarak tasarlanarak firmaların global vizyonlarını gerçekleştirmeyi sağlar. İstenen ve sunulması amaçlanan hizmet, çeşitli video, fotoğraf gibi işitsel ve görsel destekleyicilerle sunulur.

2018 yılında internet kullanım oranı son 5 yılda rekor seviyeye ulaşmıştır. Birçok kişi alacağı hizmet ve deneyimleyeceği yenilikleri keşfetmek için interneti kullanmaktadır. Kişi talepleri ve devletin kurumlara yaptırıcı yasaları doğrultusunda web tasarım bir gereklilik haline gelmiştir. Küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerin tamamı web sitesine sahip olmalıdır. Ürün çeşitlerinin sunulması, sanal görselliğin ilgili kitleye aktarılması, bilgilerin ilk elden öğrenilmesi için bir gerekliliktir. Web tasarımlarıyla birlikte, şirket şeffaflığı sağlayarak potansiyel müşteri kitlesinde de bir artış görülür.

Neden Web Tasarım Yaptırmalıyım?
Planlanan hedef ve ürünlerin, birincil iletişim kanalları aracılığıyla muhatabına ulaşmasını sağlar. İnternetin her yerden erişilebilir olması, günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası olmasıyla, web tasarımının tüketiciyle buluşması sağlanır. Kişiler, bulunduğu konumu terk etmeden, istediği bilgileri web sitelerinden alabilmektedir. Sistemde var olmak, piyasadaki görünürlüğünü daimi kılmak için web tasarım bir gerekliliktir. Creative ve fonksiyonel bir web tasarımıyla zengin içerik oluşumu sağlanarak kişisel ve kurumsal kimliğin belirtilmesi amaçlanır. Web sitesi tasarımı esnasında, son yazılımlara sahip ara yüzler, uyumluluk, multimedya gibi unsurlar göz önüne alınmalıdır. Kullanıcı dostu ve estetik tasarım yazılımlarıyla hedeflenen interaktif başarıya ulaşılır.
img_481img_482

Web tasarımı yaptırmanın bazı faydaları şu şekildedir

 • Web sitesi tasarımıyla görsel güçlendiriciler kullanılır. Görsel tasarımlar şirket özellikleri göz önüne alınarak oluşturulur.

 • Kişi ve firmalar için olumlu bir imaj çizimi sağlar.

 • Müşterilerle birincil kaynaktan ulaşım imkânı olur. Kampanya, ürünler ve hizmetler anında yayınlanabilir.

 • Basılı katalog gibi materyallerin masrafı azalır. Maliyet planlamasında tasarrufa gidilebilir.

 • Hedeflenen kitleye profosyonellik imajı sağlar.

 • Yetkili kişilere kolay ulaşım olanağı sunarak, müşterilere güven aşılar.

 • E ticaret yapılmasına olanak verir.

 • Coğrafi mesafe önemini kaybeder. İşletmenin bulunduğu yere gitmek gerekmediği için potansiyel müşteri portföyü artar.

 • Çözüm ortaklığı çalışmaları hız kazanır.

 • Müşterilerden geri dönüt alınması kolaylaşır.

 • Şirket politikaları doğrultusunda belirlenen yeni girişimler kolayca duyurulur.

 • Sektördeki diğer kuruluşlarla rekabeti kolaylaştırır.

 • Dinamik web tasarım süreçleriyle internet sitesinin etkileşimini arttırarak kurumsal varlığı ileri taşımak mümkündür.

 • Reklam verme daha bütçe dostu ve kolaydır.

8-600x400dwd
Web Tasarımı Nasıl Yapılır?
Web tasarım uzmanları tarafından kişi ve kurumların istekleri gözetilerek yapılır. Önceden tasarlanan ana hatlar doğrultusunda sayfa tasarımı belirlenir. Şirket logosu akılda kalacak şekilde yerleştirilerek web tasarımı planı oluşturulur. Gözü yormayan, düzen odaklı çalışmalarla sayfaya trafik akışı sağlanır. Sayfaya giren kişilerin, bilgi karmaşıklığıyla uğraşmadan aradıklarını bulması önemlidir. Bu yüzden temiz görünümlü, basit ve anlaşılır grafikler kullanılmalıdır. Clipart, logo ve fotoğraflar şekli ile grafik oluşturularak görsel bütünlük sağlanır. Seçilen tasarım öğelerinin boyut ve pikselleri sayfa hızıyla doğrudan ilişkilidir. Yanlış piksel seçimi ve grafiğin uygun şekilde ayarlanmaması sayfanın geç açılmasına neden olur. Sayfanın içeriğine en uygun biçimde görsel imgeler tercih edilmelidir. Çok fazla yazı tipi kullanmaksızın, sade tutularak sayfanın kalitesini arttırmak mümkündür. Web tasarımda, font ve yazı tipi donanımsal faaliyetler ve kullanıcı merkeze konularak seçilmelidir.
10-600x400ada

Bize Ulaşın

Sizde profesyonel bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişim kurabilirsiniz

× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?